Rybář je vždycky šťastný – ať chytí na udici cokoliv: kapra, štiku, úhoře, ale i drobné rybky plné kostí jako je cejn nebo plotice.
Jedna z ryb, kterou ulovit není žádná legrace, se jmenuje mník jednovousý (Lota lota). Je to noční tulák, který má rád ošklivé počasí, zimu, déšť a stoupající zkalenou vodu. Ideální podmínky pro lov mníka jsou skutečně v podzimních plískanicích – zkrátka tehdy, kdy se žádnému rybáři nechce opustit teplo domova a vyrazit do nepohody.
V době, kdy se většina ryb ukládá k zimnímu spánku, mník se naopak dostává do nejlepší kondice. Ve dne odpočívá zalezlý někde v úkrytech pod břehem nebo kameny, večer a v noci se toulá tmou a hledá, co by si kde smlsl. Když se nám podaří být ve správný čas na správném místě , můžeme se těšit na pěkný úlovek.
Na lov mníka jednovousého je třeba se pořádně připravit. Mnohdy příprava zabere daleko víc času, než samotný lov. Vybrat správné pruty, nejlépe středně tvrdé s vlascem 0,25 nebo 0,30. Větší tloušťka vlasce vadit nebude, voda bývá po deštích většinou stejně zakalená. A pokud budeme chytat v místech, kde je hodně kořenů či jiných překážek, silnější prut i vlasec bude výhodou. Bojující mník se totiž velmi snadno zamotá do trsů trávy nebo do kořenů.
Takže kromě náhradního prutu je dobré mít připraveny do zásoby i návazce – u vody už na to nebude čas.
Mníci berou ponejvíc za soumraku. A protože povolená doba lovu v zimních měsících končí v 18 hodin, musíme využít každou minutu. Mníci náhle vyrazí, začnou brát a během okamžiku mohou zase zmizet.
Háček volíme nejlépe střední velikosti – na malý háček se nevejde celá rousnice a mník si rád pochutnává na velkých soustech.
Hájen je od 1. 1. – 15.3. a jeho minimální lovná délka je 30 cm.
V posledních letech se mníci pravidelně vysazují, ale pozor! Podle vyhlášky 395/1992 Sb. je u nás mník stále řazen mezi chráněné druhy, a proto si ho rybář může ponechat jen na revírech, kde byla udělena výjimka a byla vysloveně uvedena v soupisu revírů.