Hudební styl, jenž vznikl na počátku dvacátého století. Bylo tomu tak v jižní části Ameriky a to mezi afroamerickou společností. Od začátku jazz vytvořil řadu jistých podžánrů. Rozmanitost je tak velmi pestrá, kdy lze se zaposlouchat v rámci big bandovského swingu, latinského jazzu až po takový jazz rock fusion. Velmi populární je i smooth jazz.
Ohlédnutí do historie
Na vznik tohoto hudebního stylu měl především vliv v podobě invaze afrických otroků, kteří připluli do Spojených států amerických a přivezli vlastní hudební tradici. Africká hudba plnila účel při práci či pro jisté rituály. Jednalo se i o tzv. pracovní písně. Typická byla jednohlasová melodie. Používalo se pentatonické stupnice, která byla proložena blue tóny v podobě stylu blues a jazz.
Počátkem devatenáctého století čím dále více rostl počet černošských hudebníků, kteří se věnovali učení hře na evropské nástroje. Louis Moreau Gottschalk poté upravil africko-americkou hudbu cakewalk a další otrocké melodie coby písně pro piano. Poté od černošských otroků přišlo ovlivnění v podobě učení se stylu chorálu, což bylo začleněno do hudby, jako jsou například spirituály.
Evropa a jazz
I když se jedná ryze o americký hudební styl, rozšířil se i mimo hranice Spojených států amerických. Prvně vzniká jazz ve Francii. Coby hlavní nástroje jsou kytara, housle a kontrabas.
Na vlnách jazzu aneb jeho podání v české hudbě
Charakteristické pro jazz je, že se jedná především o instrumentální hudbu. Pouze u některých výjimek se může objevit i zpěv. Zejména jsou používány hudební nástroje, jako je piano, klarinet, saxofon. Prvně u nás se objevil jazz prostřednictvím skladby zvané „Wentery Jazz“ od skladatele Otakara Samka a to roku 1919. I když v té době do jazzu hrajícího v Americe měla tato verze ještě dosti daleko. Však ještě ve dvacátém století povědomí o jazzu u nás bylo velmi mlhavé.
Výraznou osobností byl u nás poté Jaroslav Ježek. Rodák z pražského Žižkova a absolvent konzervatoře coby klavírista a skladatel. Jeho jazzová tvorba je mnohdy nazývána jako raný český swing.
Po delší domě útlumu, což bylo způsobeno nástupem fašismu, se ke konci padesátých let navrátil český jazz. Bylo tomu tak i díky tvorbě pánů Šlitra a Suchého. Jazz měl vliv na obohacení české hudby v rámci nových prvků a byl inspirací pro řadu umělců ze světa filmového, výtvarného i divadelního.Vyberte component v https://www.iphonegets.com/die-besten-handy-spionage-software-fuer-android-und-die-beste-handy-tracker-app-fuer-iphone-4, https://www.vape-atomizer-mesh.com/product/voopoo-vinci-q-pod-system-15w-crystal-blue/ ukáže váš okouzlující vkus.