Každý člověk si na sebe musí vydělávat. Musí se nějak přičiňovat o to, aby měl finanční prostředky, díky kterým zvládne zaplatit své výdaje, přinejmenším ty nezbytné. A je žádoucí, aby měl přehled o tom, kolik že si vydělá, aby už předem aspoň orientačně tušil, jaká bude jeho výplata. To především proto, aby nebyl následně zaskočen tím, že dostal málo, méně, než potřebuje.
Ideální tedy je, když člověk sežene práci a hned od počátku ví, kolik za ni dostane, kolik mu zaměstnavatel zaplatí. Protože v takovém případě je jisté, že člověk své finance zvládne, v takovém případě nehrozí, že by si naplánoval něco, co pak nedokáže ufinancovat.
Ovšem s tím povědomím o výši platu je to nejednou dost problematické. Člověk se totiž sice dozví od svého zaměstnavatele o předpokládané výši své hrubé mzdy, jenže co se tak vlastně dozví? V nejednom případě nic moc. Protože mnozí lidé snad ani netuší, že je tu rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou. A z této neznalosti pak mohou vznikat komplikace.
Jaké? Především ta, že zaměstnavatelé obvykle sdělují svým zaměstnancům výši hrubé mzdy, kterou jim poskytnou, a pokud zaměstnanci netuší, co to obnáší, žijí v bláhovém domnění, že takové peníze dostanou. Jenže je ve skutečnosti nedostanou. Pro ně je určena pouze část takové hrubé mzdy, mzda čistá. Tedy hrubá mzda bez daně z příjmu, sociálního a zdravotního pojištění a případně i dalších odvodů. A když člověk počítá s více penězi, než kolik jich dostane, může ho to zaskočit.
A jak si provést přepočet mzdy, aby zaměstnanec věděl, kolik že tedy skutečně dostane? Nejjednodušším řešením je vsadit na kalkulačku, která je k dispozici na internetu. Díky té se každý dozví snadno a rychle, kolik dostane skutečně zaplaceno. A pak už ho případná neplánovaně nízká mzda, tedy čistá mzda, jen těžko zaskočí. A dotyčný má jistotu, že dostane peníze, s nimiž si vystačí.