Sršeň obecnou si nejde splést s vosou či jiným bodavým hmyzem. Jeho charakteristické hlasité bzučení je slyšet na několik metrů a jejich hnízda mohou dosahovat neuvěřitelně velkých rozměrů. Takto velká hnízda pak mohou v lidech vzbuzovat strach, který je však neopodstatněný. Přestože jed sršně obsahuje až 50krát méně jedu v porovnání s jedem vosím, bodnutí sršněm je mnohonásobně bolestivější. Pro zdravého jedince je však bodnutí neškodné.
Sršeň si, jako vhodnou lokalitu pro stavbu hnízda, vybírá lidská obydlí. Může se tedy stát, že při návštěvě půdy narazíte na aktivní hnízda plná sršňů. Jak v tomto případě pokračovat?
V žádném případě se v blízkosti hnízda nezdržujte. Nedoporučuje se ani s hnízdem hýbat či se ho snažit zlikvidovat. Bodnutí jedním jedincem je sice neškodné, v případě většího množství sršňů by mohlo dojít k jistým zdravotním komplikacím. S likvidací hnízda je vždy nejvhodnější počkat do zimních měsíců. V chladném prostředí sršní roj vymírá, přežívá pouze královna, která na jaře populaci obnovuje. Jestliže se rozhodnete, že likvidaci sršního hnízda uděláte sami, vždy myslete na bezpečnost. Oblečte se tak, aby všechna vaše kůže byla zakrytá silnou látkou. Likvidace sršnů je účinná pouze s přípravky určené na tuto problematiku. Často se jedná o praktické spreje, které mají dosah několik metrů a umožní vám tak zůstat v bezpečné vzdálenosti od hnízda.
Vždy je však výhodnější obrátit se na firmu, která se likvidací sršňů věnuje. Mají speciální ochranné pomůcky a zkušenosti s mnoha podobnými případy. K rozsáhlým sršním hnízdům můžete zavolat i hasiče, ovšem pouze v případě, že jde o ohrožení života.
Pokud vám však sršní hnízdo nevadí a nijak vás neohrožuje, sršně likvidovat nemusíte. Je možné, že další rok opustí vaši půdu sami. V zimě můžete kolem hnízda nastříkat odpuzovač hmyzu, což jim zabrání ve výstavbě hnízda nového.