Je smutnou pravdou, že západní civilizace rychle tloustne a omezuje pohyb. Mezi největší tlouštíky však patříme my. Sport, který nám byl kdysi tak vlastní, je už vlastně pouze reliktem minulosti a dospělí se hýbou čím dál tím méně. Horší je to však ještě u našich dětí, kteří už dokonce nemají o sportování zájem prakticky vůbec. Více je zajímá televize nebo hraní počítačových her. Tento trend je nebezpečný, jelikož pravidelný pohyb se pozitivním způsobem projevuje na lidském zdraví, zatímco pokud je to naopak, mohou být následky velmi nepříjemné. I u poměrně menších dětí může například vypuknout z nenadání cukrovka, což je nevyléčitelná nemoc, kterou je často složité dobře korigovat.
To je také důvod, proč by měli děti sportovat co nejvíce a když se sami nedokáží přemoci, měli by to s nimi podnikat i jejich rodiče, kterým to konec konců rovněž pomůže.
Stačí běhání
K tomu, aby bylo sportování dostatečně efektivní, je nutné, aby se provádělo pravidelně. A není tím myšleno vzpírání či jiné silové disciplíny, ale spíše aktivity, které pomohou zlepšit krevní oběh a snížit krevní tlak, takzvané kardio. Mezi to se řadí například běhání, jízda na kole nebo třeba jen procházka po přírodě, kupříkladu okolo řeky. Dobré jsou také výšlapy hor, které mohou být nejen zábavné a zdraví prospěšné, ale také edukační. Spousta malých dětí zná přírodu pouze z filmů nebo internetu.
Minimální náklady
Mnoho rodičů argumentuje tím, že nemá peníze na to, aby mohlo jejich dítko sportovat. Tyto argumenty jsou ale liché. Není nutné potomka kamkoliv zapisovat ani mu kupovat drahé kopačky nebo dokonce zbroj hokejového brankáře. Bohatě postačí koupit mu běžné běžecké tenisky, které se dají sehnat i méně než za tisícovku. Léky, které by dítě muselo brát, kdyby přibralo až příliš mnoho kilogramů, jsou daleko dražší, a navíc je nutné je kupovat pravidelně, zatímco boty jsou jen jednorázová položka.